Zasada działania i zastosowanie

Zasada działania i zastosowanie

Szukam zaworu i głowicy termostatycznej, w punkcie handlowym zapytano mnie o nr katalogowy, typ podłączenia itp.  i dlaczego tych głowic jest w Waszej ofercie tak wiele, czy one się różnią?
Zawory różnią się średnicą i sposobem podłączenia (wersje proste i kątowe), zaś głowice mają różne sposoby mocowania do grzejnika stąd wydaje się iż jest ich tak wiele. Nr katalogowy to nr konkretnego produktu o konkretnych paramerach. W większości przypadków aby wybrać właścią głowicę lub zawór należy sprawdzić instalację i grzejniki, takiej oceny powinna dokonać osoba mająca doświadczenie np. instalator.
 
Jak założę w domu termostaty, to zmniejszy się zużycie energii, czyli w domu będzie zimniej. Mówi Pan że nie. To skąd ta energia się weźmie?
W budynku występują inne źródła ciepła, które mogą być wykorzystane do ogrzania, a których istnienie jest efektem korzystania z dommowych urządzeń i instalacji. Podczas ich pracy powstają zyski ciepła, które w budynkach bez termostatów powodują przegrzewanie pomieszczeń i ich tracenie przez nadmierne wietrzenie. Powyższe źródła to: czynności kulinarne, oświetlenie, silniki elektryczne. Innym poważnym źródłem ciepła już całkiem darmowym jest słońce.
 
Zamontowałem w domku kocioł, którym steruje regulator pokojowy zamontowany w przedpokoju. Czy muszę doposażyć instalację w przygrzejnikowe zawory termostatyczne?
Tak. Jedynie pomieszczenie, w którym znajduje się regulator pokojowy nie wymaga instalowania głowicy termostatycznej. Aby instalacja pracowała w sposób ekonomiczny, a domownicy mieli możliwość indywidualnego ustawienia temperatur w każdym pomieszczeniu należy zastosować przy wszystkich pozostałych grzejnikach zawory termostatyczne z głowicami. Należy podkreślić, iż regulacja temperatury jednym regulatorem pokojowym wszystkich pomieszczeń jest bardzo kosztowna, bowiem bez względu na wykorzystanie pomieszczeń podnosimy temp. w całym domu.
 
Kupiłem grzejniki, w których zawory są już zabudowane. Czy muszę w coś jeszcze je doposażyć?
Tak. Grzejniki dolnozasilane posiadają sam zawór. Żeby regulować temperaturę powietrza w pomieszczeniu trzeba doposażyć je w głowice termostatyczne. Należy jednak wcześniej upewnić się jaki typ grzejnika posiadamy aby dobrać prawidłową głowicę. Danfoss posiada w swojej ofercie głowice termostatyczne do wszystkich dostępnych na polskim rynku grzejników.
 
Czy możemy montować zawory i głowice Danfoss gdy mamy stara instalację grawitacyjną?
Oczywiście, albo montując specjalne zawory termostatyczne do grawitacji albo prowadząc modernizację jeszcze dalej i montując standardowe zawory, ale pod warunkiem zmiany instalacji na pompową poprzez wcześniejszy montaż pompy obiegowej.
 
Mam grzejnik już z wbudowanym zaworem (zasilany od dołu typu VKO) to jaką głowicę mam do niego dokupić?
Zależy od tego, jakiego producenta jest ten grzejnik .
Czy jak zmienię za parę lat kaloryfer to zawór będzie pasować do nowego?
W większości przypadków - Tak. Gwint wkrętny w grzejnikach żeliwnych i aluminiowych jest zestandaryzowany, co oznacza, że jest taki sam we wszystkich grzejnikach na całym świecie (mowa tu o grzejnikach członowych). Wyjątek stanowią tu grzejniki typu VKO tzn. zasilane od dołu. Zależy to od tego, jakiego producenta mamy w środku wkładkę zaworową. Trzeba to porównać z ulotką (czerwoną). Jeżeli wymieniamy grzejnik na grzejnik tego samego producenta to jest duża szansa, że głowica będzie dalej pasować. W przypadku innego producenta należy to sprawdzić.
 
W jaki sposób zainstalować zawór termostatyczny, gdy grzejnik jest zabudowany zabudową stałą i nie będzie dostępu do głowicy termostatycznej?
Należy zamontować zawór przed grzejnikiem i zastosować głowicę termostatyczną z czujnikiem i zadajnikiem zdalnym, oznaczoną jako Danfoss RTD 3562.
 
Jak powinna być ustawiona głowica - czy może być pionowo ?
W przypadku głowicy z czujnikiem wbudowanym powinna być zamontowana poziomo, dla innych jest to dowolne, ale tak aby łatwe było dokonywanie nastawy i jej odczyt
 
Jak się obsługuje zawór termostatyczny Danfoss ?
Głowice termostatyczna posiada umowną skalę cyfrową, której poszczególne punkty odpowiadają temperaturze w pomieszczeniu. Obracając pokrętło głowicy ustawiamy wybrany punkt na skali naprzeciw znacznika. Po godzinie sprawdzamy temperaturę w pomieszczeniu na termometrze pokojowym. Jeżeli temperatura jest nieco inna od ustawionej na głowicy, korygujemy odpowiednio położenie pokrętła. Warunkiem uzyskania podanych temperatur w pomieszczeniu jest odpowiednia temperatura czynnika grzewczego doprowadzonego do układu.
Prawidłowo działający grzejnik jest zawsze cieplejszy u góry o kilkanaście stopni niż na dole. Wynika to z oddawania ciepła przez gorącą wodę z instalacji c.o. na ogrzewanie pomieszczenia.
Prawidłowo działający zawór termostatyczny powoduje czasowe wyłączanie i włączanie grzejnika. Po osiągnięciu w pomieszczeniu ustawionej na głowicy przez lokatora temperatury, zawór termostatyczny wyłącza grzejnik, a gdy temperatura w pomieszczeniu zaczyna spadać, zawór włącza grzejnik ponownie. Taki sposób pracy przyczynia się do oszczędności energii cieplnej.
Sprawdzaj zawsze temperaturę pomieszczenia, a nie grzejnika.
 
Czy to urządzenie jest bezpieczne dla dziecka, czy jak będzie tym kręciło to nie urwie i nie poparzy się gorącą wodą?
Zerwanie głowicy przez dziecko jest szalenie trudne ze względu na małą siłę jaką ono dysponuje. Jeżeli jednak udałoby się dziecku zniszczyć głowicę (np. młotkiem) to nie rozszczelni to zaworu, gdyż zawór i głowica to dwa różne urządzenia, które są ze sobą połączone tylko na gwint (nakręcone).
 
Czy pasują do grzejników żeliwnych?
Tak
 
Czy trzeba wymienić zawory żeby założyć głowice?
Do starych zaworów ręcznych nie da się zamontować głowic termostatycznych.
 
Do jakiego typu instalacji / rury z tworzywa sztucznego, stalowe, instalacja miedziana / można stosować zawory termostatyczne ?
Nie ma ograniczeń co do typu instalacji, zawory Danfoss będą pracowały poprawnie z każdym typem instalacji.